Spirit of America

June 27 – July 30  Monday-Friday  10am – 4pm

This Judged show is open to members and Non-members.

Congratulations to all of the winners!
Best of Show – Teri Sweeney for “Morning Mist”
Spirit of America – Louise Kerr for “#21 Base is at Carson”

Acrylics - A Galaxy Far Far Away by Pam Brekas

Acrylics – A Galaxy Far Far Away by Pam Brekas

 

Acrylics
1st – Pam Brekas for “A Galaxy                      Far, Far Away”
2nd – Oliver-Paul Adams for                            “Bowie”
3rd – J. Renee Ekleberry for “Love                 is Very Confusing to Me”
HM – A.L. Darden for “The Vase”
HM – Lisa Turner for
“Winds of Change”

 

 

Digital Art - "Bert's Diner - Good Eats" by Catherine King

Digital Art – “Bert’s Diner – Good Eats” by Catherine King

Digital Art
1st – Catherine King for
“Bert’s Diner – Good Eats”
2nd – Fred Howland for
“Tree Seduction”
3rd – Phyliss Askew for
“Sun Strollers”
HM – Catherine King for
“Cat’s Eye”

 

 “Hopi Eagle Spirit” by Bill Migan

Dry Media – “Hopi Eagle Spirit” by Bill Migan

 

Dry Media
1st – Bill Migan for “Hopi Eagle Spirit”
2nd – Linda Townsend for “Red Lake”
3rd – Dorrine Sadilek for “Different Colors”
HM – Linda Townsend for “Visiting Yosemite”

 

 

 

 

 

Ulla Warner for “Politics”

Mixed Media – Ulla Warner for “Politics”

Mixed Media

1st – Ulla Warner for “Politics”
2nd – Pam Brekas for
“From the Depths”
3rd – Dorrine Sadilek for “Untitled”
HM – Trish Mann for “Free Spirit”
HM – Irene Taylor for
“Desert Winter”

 

Oil - Shawn Grayshield for “Desert Sentinel”

Oil – Shawn Grayshield for “Desert Sentinel”

 

Oils
1st – Shawn Grayshield for                             “Desert Sentinel”
2nd – Susan Schmid for
“Genoa Spring”
3rd – Gary Helseth for
“Orange Blossom”
HM – Teri Sweeney for
“Grover Hot Springs Falls”
HM – E. Louise Kerr for
“White Roses”

 

Photography - Eric Johnson for “Night Time at the Temple of American Flats”

Photography – Eric Johnson for “Night Time at the Temple of American Flats”

Photography
1st – Eric Johnson for “Night Time at the Temple of American Flats”
2nd – Ralph Phillips for
“The Tax Man Cometh”
3rd – Fred Howland for
“American Bride”
HM – Phil Stotts for
“Cabo’s Shadow”
HM – Michael Black for
“Sunset Over Farm Country”

Water Media - Ann Proffitt for “Sorensons Barn & Hawk”

 

Water Media
1st – Ann Proffitt for
“Sorensons Barn & Hawk”
2nd – Linda Townsend for
“Shrimp Boat in North Carolina”
3rd – Jennifer Schnabel for “Rusty”
HM – Irene Taylor for “High Country”
HM – Bob Hickox for “Back Home”

Other - Paula Kimbrough for “The Magician”

Other – Paula Kimbrough for “The Magician”

 

 

 

 

Other – 1st – Paula Kimbrough for
“The Magician”